W jakiej branży warto dziś założyć firmę?

  1. W takiej, na której się znasz. A jeszcze lepiej: w tej, którą lubisz, która podobała ci się od zawsze. Może dlatego, że ojciec w tej braży pracuje, może dlatego, że takie studia kończysz. Nie wybieraj branży, o której nic nie wiesz – tylko dlatego, że wydaje ci się intratna, a masz nadzieję, że się nauczysz. Rzecz jasna, możesz się nauczyć, ale w ten sposób odsuwasz w czasie swoje szanse na sukces. A i tak będziesz się cały czas uczył swego biznesu.
  2. W takiej, która ma szanse rozwoju. Skąd masz wiedzieć, czy je ma? Nie wiem. Musisz zrobić badanie rynku. Jeżeli w wybranej branży jest wiele firm, to znaczy, że warto w nią wchodzić.
  3. W takiej, na którą cię stać – różne branże wymagają różnych inwestycji w środki produkcji, w materiały, w reklamę, w personel. Cóż z tego, że chcesz założyć warsztat w znanej ci branży, jeżeli nie jest stać cię na kupno niezbędnych maszyn, ani na ich dzierżawę? A masz już miejsce na warsztat, czy dopiero zamierzasz wynająć?

Uwarunkowania zewnętrzne

Nie jesteś niezależny, nie żyjesz na samowystarczalnej wyspie bezludnej. Dlatego zastanów się nad pewnymi czynnikami, które z góry określają perspektywy zakładanej firmy:

  1. Ile masz lat? Inne perspektywy ma założyciel firmy w wieku 25 lat, 45 lat i 65 lat. Najlepiej być młodym, zdolnym i bogatym; 45-letni ambitny już nie dostanie w banku takiego kredytu, jaki sobie zamarzył, więc musi mieć zgromadzone środki na rozpoczęcie biznesu lub wybrać branżę o niskich kosztach początkowych; a 65-letni zaczynający od nowa – jest bardzo odważny, dysponuje jednak wiedzą i doświadczeniem, co niekiedy bywa decydujące.
  2. Jak daleko masz do rynków zbytu? Producent łodzi żaglowych lepiej będzie funkcjonował, gdy rozpocznie swą działalność nad jeziorem znanym z regat, a gorzej – daleko od wody.
  3. Jak daleko masz do źródeł materiałów i surowców? Wysokie koszty transportu podnoszą cenę twoich produktów, obniżając ich konkurencyjność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *