Biznes.Gazetka.EU Time is money – Czas to pieniądz. Twój, mój i nasz. Zapraszamy.
 • Lis
  13

  The Money Man [PL]

  Duke University, Durham NC
  Aaron Patzer nigdy nie zarywał nocy — ani podczas studiów na trzech wydziałach (informatyki, informatyki stosowanej oraz elektrycznym) Duke University w 2002 roku, ani zakładając firmę finansów osobistych w wieku 25 lat, którą właśnie odsprzedał za 170 milionów dolarów.
       — Miałem zamiar zostać projektantem, — mówi. — Skończyłbym zapewne, spędzając większość czasu w bibliotece Teer’a na drugim piętrze. Tam miałem swoje miejsce we wszystkie soboty i niedziele, niezależnie od wszystkiego.
       Mało kto spodziewał się, że firma założona w 2005 roku przez Patzera — strona internetowa finansów osobistych o nazwie Mint.com, osiągnie sukces. Podając informacje o swoim koncie bankowym i maklerskim użytkownicy witryny mogli przeglądać i klasyfikować swe operacje finansowe łącznie, zakładając, jak wydatki mają się do celów budżetowych i uzyskując informacje, gdzie można najwięcej zaoszczędzić.
  Duke University, Durham NC      — Wszyscy mi mówili — Nikt nie powierzy danych o swych finansach komuś początkującemu, a już szczególnie takiemu, co jeszcze nie skończył 25 lat?, — mówi Patzer. Kiedy jednak zaczął pracę w tej witrynie, finanse osobiste były najbardziej ekscytującym pomysłem na start: wszyscy wokoło wierzyli w autentyczne okazje na witrynach internetowych i medialnych.
  Jak się jednak okazało, użytkownicy Mint.com powierzali witrynie własne informacje finansowe, dzięki czemu firma osiągnęła sukces bez żadnych dodatkowych sieciowych elementów socjalnych, które niektórzy uważali za niezbędne do przyciągania klientów w początkowym etapie. W odróżnieniu od mnóstwa innych firm, Mint świetnie prosperował podczas recesji, czterokrotnie powiększając bazę swych klientów i zwiększając zyski ośmiokrotnie do marca 2008.
       — Im gorzej działo się z gospodarką, szczególnie ubiegłej jesieni, tym więcej klientów zaczynało korzystać z usług Mint, gdyż usiłowali oni zrozumieć, co dzieje się z ich pieniędzmi, — zaobserwował Patzer.
       W ubiegłym roku Mint rozwijała się tak szybko, że firmy o dużym stopniu ryzyka kapitałowego stukały do drzwi Patzera, oferując finansowanie firmy — co wydaje się marzeniem każdej początkującej firmy.
       — No dobrze, świetnie, — powiedział Patzer nonszalancko. Do 14 września firma Mint zebrała ponad 150 milionów klientów. Została wówczas zakupiona za sumę 170 milionów dolarów w gotówce przez giganta oprogramowania Intuit Incorporation (twórcy takich programów jak Quicken oraz TurboTax).
  Sprzedaż firmy oznaczała dla Patzera zdobycie sławy — w znaczeniu tradycyjnym oraz w pojęciu stosowanym w Dolinie Krzemowej.
       — Ludzie pojawiają się wprost znikąd, jak moi szkolni koledzy czy znajomi. Zapewne poznali mnie na portalu Facebook, a teraz przysyłają mi posty — mówi. W świecie rozwijającej się techniki popularność oznacza hordy chętnych przedsiębiorców z całego świata, proszących kilka razy dziennie Patzera o poświęcenie im choć minuty.
       — Przy takiej różnorodności — odpowiada, — niemożliwe jest zajęcie się nimi wszystkimi tak, jak chciałbym to zrobić.
       Kiedy osiągnął rozgłos, zapraszany był do wygłaszania wykładów w takich szkołach jak Harvard Business School, MIT Sloan, Upenn’s Wharton i na Oxfordzie.
       — Discover Card (popularne w USA karty kredytowe) bezpośrednio przejęła z witryny Mint stronę „Trendy” i promuje ją w całym kraju — mówi Patzer.
       Był nawet dwukrotnie w Białym Domu: po raz pierwszy na spotkaniu młodych założycieli przedsiębiorstw, w towarzystwie dwudziestoparoletnich dyrektorów takich jak Evan Williams z Twittera czy Ivanka Trump, o której Patzer mówi: „bardzo miło osoba i bardzo wysoka”.
       — Zazwyczaj, kiedy myślimy o Białym Domu czy o politykach, o tym jak współpracują ze swymi doradcami, standardowo wyobrażamy sobie białego mężczyznę w wieku około 65 lat, — mówi Patzer. — Zaś oni zbierają mnóstwo młodych liderów z firm technicznych i medialnych, by dowiedzieć się od nas, z jakimi największymi wyzwaniami się spotykamy, zakładając i rozwijając nasze firmy.
       Drugi raz jednak Patzer został zaproszony do Białego Domu przez Viveka Kundrę, Szefa Urzędu Informacji rządu federalnego.
       — Jest świetnym użytkownikiem Minta — zauważa Patzer.
       Kundra postanowił przedyskutować swój projekt i zwerbować Mint do rozwijania programu komputerowego, który byłby w stanie udostępnić ludności przeglądanie przez Internet wydatków federalnych. Przejrzyste wykresy witryny wykazujące analizę wydatków poniesionych na artykuły spożywcze i czynsz mogłyby prezentować wydatki na cele obronne i socjalne, następnie rozbijane na kolejne, coraz bardziej szczegółowe poziomy. Potencjalny projekt zmusić miał urzędników państwowych do bardziej odpowiedzialnego wydawania publicznych pieniędzy, z naciskiem na efektywność i przejrzystość, co winno prowadzić do ograniczenia marnotrawienia funduszy.
       W wywiadach Patzer często opowiada historię, jak doznał przysłowiowego olśnienia.
       — Przede wszystkim zdałem sobie sprawę, że posługując się programami Quicken i Microsoft Money, co niedzielę tracę około godziny na porządkowanie swoich transakcji — mówi.
       Kiedy wyobraził sobie, w jaki sposób można zautomatyzować klasyfikowanie wydatków w programie, stwierdził, że jest to funkcja z pewnym potencjałem.
       — W porządku, mogę klasyfikować transakcje lepiej niż Microsoft Money czy Quicken, — wspomina swój tok myślenia. — Ale to tylko funkcja. W jaki sposób podjąć konkurencję z dwoma największymi na świecie firmami sprzedającymi programy w pudełkach, gdy ja dysponuję tylko jedną funkcją?
       Olśnienie Patzera polegało na zrozumieniu, że może ułatwić zarządzanie finansami osobistymi, oferując Mint za darmo przez Internet, a zyski czerpiąc wyłącznie z bezpiecznego reklamowania instytucji finansowych oferujących użytkownikom różne formy oszczędzania.
       Sprzedaż Mint.com firmie Intuit wydaje się zakrawać na wyraźna ironię: jako nowy szef finansów osobistych w Intuit Patzer ma zarządzać sztandarowym produktem firmy — Quicken, który krytykował i starał się przebić. Patzer mówi, że ten nabytek bardziej jest pochlebiający niż ironiczny, biorąc pod uwagę sukcesy, jakie odnosił Quicken od debiutu Minta: 85% dorosłych Amerykanów zna ten program.
       — Mnóstwo ludzi uważa go za narzędzie pokolenia swoich rodziców, więc zapewne trochę czasu zajmie przywrócenie mu dawnej popularności, ale ten rodzaj świadomości jest lepszy od zupełnej nieznajomości — mówi Patzer.
  W tej nowej roli będzie kierował zespołem ponad dwukrotnie większym niż w Mint, starając się swoim stylem zarządzania zaszczepić bardziej przedsiębiorczego ducha w zespole finansów osobistych Intuit.
       — Zauważ, że jeśli to ty przychodzisz z pomysłami, to z założenia zawsze będziesz na pierwszej linii.


  Autor: Caroline McGeough
  Tłumaczenie: mgr Halina Rogalińska
  Źródło: Towerview Magazine, Durham, NC, USA
  October 2009

  12 266 x No Comments

Leave a reply

Finansowa.Gazetka.eu Finansowa
kursy walut,
finanse osobiste: inwestycje, podatki, oszczędzanie
Ebuki.EU
Nowość: Nauka o wzbogacaniu się
audio + e-book


Listopad 2009
P W Ś C P S N
« Sie   Sty »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Oglądano (od 12.VII.11)

pagerank, page rank