Reklama na stronach WWW

Jeśli chcę publikować reklamy – ile muszę mieć odsłon strony miesięcznie, aby to się opłacało obu stronom?

Reklamodawcy lub firmy pośredniczące w wykorzystaniu miejsc reklamowych na mojej stronie, szukają jak najbardziej popularnych stron, najchętniej mających ponad kilka tysięcy wejść dziennie. Nie jest to jednak warunek. W wielu przypadkach okazuje się, że jakość strony i jej tematyka bywają wystarczającym atutem dla reklamodawcy. Te dwie sprawy lepiej określają bowiem gości odwiedzających moją stronę i czas, który poświęcą na jej przejrzenie. Wysoka oglądalność witryny, chociaż związana z jakością, nie jest więc jedynym wskaźnikiem na rynku reklam.

Strona związana z bardzo popularnymi grami przyciągać może wielu gości, jednakże tylko takich, którzy nie zwracają uwagi na reklamy, często zbyt młodych, aby mogli być traktowani jako potencjalni klienci, do których adresowane są reklamy.

Reklamy umieszczane na mojej stronie związane są z określonymi kosztami reklamodawców. Koszty te rozliczane bywają w rozmaity sposób:

 • zależnie od wielkości reklamy – ile miejsca na stronie zajmuje (mierzonego w pikselach);
 • zależnie od rodzaju reklamy: tekstowa, grafika, animacja, flash;
 • zależnie od czasu – jak długo reklama jest wyświetlana (np. miesiąc, tydzień);
 • zależnie od liczby wyświetleń – cena związana jest bezpośrednio z oglądalnością, CPM (cost per mille = koszt tysiąca wyświetleń);
 • zależnie od liczby kliknięć mierzonych przez specjalny skrypt na stronie w CPC (cost per click = koszt 1 kliknięcia);
 • zależnie od konkretnych zdarzeń (np. po kliknięciu na mojej stronie gość przechodzi na stronę rejestracji u reklamodawcy i podaje swoje dane albo dokonuje innego określonego działania).


Jak wynika z powyższego, tylko w jednej z wymienionych metod rozliczeń ważna jest oglądalność. Dlatego jeżeli moja witryna osiąga około 100 wizyt dziennie, już mogę ją oferować reklamodawcom. Kiedy reklamodawca rozwija szybką promocję, wówczas szuka stron o wysokiej oglądalności. Stabilni i spokojniejsi klienci liczą jednak konkretne kliknięcia i zdarzenia.

Jak mam więc wycenić oglądalność mojej strony, czyli ile zaproponować reklamodawcy za 1000 odsłon? No cóż, jeśli moja strona zaadresowana jest do miłośników kotów, ma przeciętną popularność ponad 100 wejść dziennie, a reklamodawca sprzedaje kocie gadżety, mam duże szanse otrzymać 50-100 PLN za 1000 odsłon. Cena zależy też od popularności tematu. Bez wątpienia tematyka witryny ograniczona do bardzo oryginalnej rasy tych zwierzaków będzie miała mniejszą popularność.

Na większą popularność witryny (a więc również na wyższe ceny reklam) trzeba sobie zasłużyć

Witryna na pewno wyda się bardziej wiarygodna, jeżeli:

 • Jej jakość wyróżnia się – treścią, formą czy interaktywnością, – spośród innych z tej samej dziedziny. Istotna jest tu częsta aktualizacja witryny.
 • Na stronie kontaktowej podano imię i nazwisko jej właściciela, adres pocztowy i numer telefonu – klient musi mieć dostęp do tych danych.
 • Właściciel oferuje reklamodawcy dostęp do statystyki strony z reklamą, które zawierają liczbę wejść (wyświetleń), kliknięć danej reklamy. Niekiedy podaje się też wskaźnik CTR (clickthrough rate – stosunek kliknięć do wyświetleń, tzw. współczynnik klikalności) liczony jako iloraz dwóch pierwszych wartości.
 • Na początek muszę samodzielnie szukać reklamodawców. Wybieram przede wszystkim firmy i instytucje oferujące sprzedaż przedmiotów lub usług związanych z tematem mojej witryny i im oferuję reklamowanie się u mnie.
 • W ramach sezonowej promocji mogę też proponować niższe ceny. Myślę tu np. o „sezonie ogórkowym” czy wakacyjnym. Po tym okresie stawki będą odpowiednio wyższe (np. o 20%).
 • Pamiętam, że im więcej na tej reklamie zarobi mój reklamodawca, tym więcej zarobię ja na jej wyświetlaniu. Mam też większe szanse na kolejne umowy.
 • Reklama powinna dotrzeć do docelowego klienta i przekazać mu odpowiednią wiadomość. Jeśli to możliwe, bo np. reklamodawca oferuje kilka alternatywnych wariantów ogłoszeń, na swoje strony wybieram najlepsze z dostępnych reklam. Jednocześnie staram się, aby reklamy nie zdominowały mojej witryny. Jeśli bowiem na spokojnej i statycznej stronie umieszczę reklamę flash czy głośne video, goście zniechęcą się i przestaną odwiedzać moją witrynę (osiągam więc skutek odwrotny od zamierzonego).

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *